Výroba skla v Česku šokuje pestrostí a propracovaností

Když se řekne průmysl v České republice, spoustu lidí možná napadne hutnictví se svojí letitou tradicí. To ovšem není jediný segment, který v Česku vzkvétá už nějakou tu dobu. Kromě jiného je to také výroba skla neboli sklářství. Segment, na nějž můžeme být jako Češi právoplatně hrdí, protože jeho popularita je v mnoha zemích světa.

Výroba skla v různých částech ČR

Obecně platí, že sklářství v České republice zaznamenávalo rozmach primárně v horských oblastech. Na místech, kde byl dostatek dřeva pro vytápění pecí, vápenec a křemen. Ty přestavují důležitou surovinu při výrobě skla. Přesně z těchto důvodů lze jmenovat oblasti jako jsou Ústecký kraj a Liberecký kraj. Dále je to také Kraj Vysočina a Středočeský kraj.

Sklářský kmen jako základ všeho

Na počátku výrobního procesu stojí vždy sklářský kmen, což je směs nejrůznějších surovin. Abyste měli o jednotlivých surovinách větší povědomí, přinášíme Vám prostřednictvím níže uvedené tabulky seznam těch nejdůležitějších.

Název surovinyPůvodní název
Oxid křemičitýKřemičitý písek
Uhličitan draselnýPotaš
Oxid olovnatýKlejt
Uhličitan sodnýSoda
Jaké suroviny jsou zapotřebí pro výrobu skla?

Tavení sklářského kmene je realizováno ve třech fázích a krocích. Tou první je roztavení. Následuje čeření a tou třetí je sejití. Ochlazování skla je označování přesně takto.

Nejslavnější výroba skla v Česku

Sklářství je klenot českého národa. A to spoustu dlouhých let. Díky tomu zde máme mistry svého oboru, jejichž díla putují do celého světa. Když se řekne výroba skla, za nejluxusnější kousky lze jistě považovat výrobky společnosti Moser. Významnou sklářskou značkou je také Rückl. Skleněné výrobky tohoto typu je možné spatřit i v sídle britské královny. Pokud jde o světelné instalace, jednoznačně vede Lasvit. Naopak v případě běžných spotřebních skleniček není asi většího velikána nežli značky Crystalex.

Sklářský průmysl v Česku podléhá moderním technologiím a vývoji. Některé provozy jsou více automatizovány. Ruční práce vybraných kousků však zůstává tím nejcennějším, co v tomto směru můžeme světu nabídnout.

Publikováno: 26. 06. 2021

Kategorie: Průmysl

Autor: MartinDobrovsky

Tagy: fabrika | kmen | pece | sklářská výroba | sklářský kmen | sklářství | sklenice | sklo | výroba skla | vysoké pece